PIASKOWIEC

 

     Szydłowieckie złoża tego surowca należą do jednych z największych w Europie, a tradycje kamieniarskie regionu sięgają XV wieku.
    Pozyskiwane piaskowce posiadają różne odmiany: od grubofawicowych, b/ocznych, o dobrych parametrach kamieniarskich, do miękkich, łatwych w obróbce, wykorzystywanych w rzeźbie i elementach architektonicznych.

    Dwa największe kamieniołomy - „Śmiłów" i „Kopulak" - dostarczają surowiec w kolorach jasnoszarym, żółtym, białym i czerwonym. Na ich wysoką jakość wpływa jednolite uziarnienie (drobne, bardzo drobne, pylaste) oraz mafa zmienność cech wytrzymałościowych i fizycznych.

               
    
    Mrozoodporność całkowita oraz gęstość objętościowa około 2,0 g/cm3 czyni z piaskowców szydłowieckich doskonały materiał do różnego rodzaju okładzin ściennych i elementów dekoracyjnych. Najlepszą rekomendacją dla naszych piaskowców jest architektura starej Warszawy. Od XIX wieku po czasy socrealizmu wszystkie budowle wykonywane były z białych i czerwonych piaskowców szydłowieckich. Od Pałacu Namiestnikowskiego po Pałac Kultury i Nauki. Okładzina elewacyjna z piaskowca chroni budynki przed działaniem czynników zewnętrznych i nadaje im niezwykłe walory estetyczne.
     Eksploatacja kamienia z głębokości 20 metrów pozwala na uzyskanie surowca świeżego i bardzo dobrej jakości, a nowoczesny sprzęt i doświadczona załoga sprostają każdemu zamówieniu.


© 2005 Mediateka www.mediateka.com.pl